Youth & Open National Track & Field

04/20/03

Home
Track & Field
Cross Country
Youth Running Events
Links

 

 

bullet5th Annual Hawaii Youth & Open National Track & Field Meet  - (This event is hosted by Hawaii Elite Track Team led by Coach Rudy Huber)
bullet Results

 

bullet4th Annual Hawaii Youth & Open National Track & Field Meet July 6-7 2002 at King Kekaulike High School Stadium - (This event is hosted by Hawaii Elite Track Team led by Coach Rudy Huber)
bullet Results

 

 

4th Annual Hawaii Youth & Open National Track & Field Meet

110 High Hurdles Midget Boys 3000m
Youth Kekoa Mountcastle 27.35 Youth Girls
Shane Larson 24.61 Sausi McShane 31.7 Kimmi Losano 16:05
Ryan Allen 28.57 Justin Flores 31.83 Phina Losano 16:36.69
  Hank Dorrance 32.43  
Open   5000m
Tiara Dole (YG) 20.51 Youth Girls Youth / Intermediate Boys
Kelsie Kaehailua (MG) 23.69 Erin Wooldridge 27.01 Nick Jachowski (IB) 18:15
June Ann Lusk (YG) 25.12 Tiara Doel 27.77 Danny Jachowski (YB) 21:10
  June Ann Lusk 28.16  
Olympic Development Danielle Gosiaco 28.55 High Jump
Rich Benoy 14.47 Stella Dorrance 29.02 Aaron Kunitomo (SBB) 2' 8"
Ryan Wilson 14.53 Tiare Siobal 31.26 Nicholas Lopes (BB) 2' 10"
Nobuto Watanabe 14.83   Tara Apo (YG) 3' 8"
Hajime Hanazawa 15.02 Youth Boys Kyle Allen (MB) 4'
  Chris Dela Cruz 26.01 Kekoa Mountcastle (MB) 4' 2"
100m Jonathan Miyamoto 26.92 Jill Uehara (YG) 4' 2"
Sub-Bantam Girls Jason Bisera 27.49 Nick Jachowski (IB) 4' 6"
Nicholina Tompkins 19.38 Jansen Balberdi 27.61 Maile Higa (YW) 4' 8"
Carly Wright 19.56 Isaac Saffery 29.61 Ethan Higa (YM) 4' 8"
Julia Shaw 20.34 Lee Cabacungan 32.02 Tiara Dole (YG) 4' 10"
Jasmin Silva 25.59   Jason Bisera (YB) 4' 10"
  Olympic Development Women Forrest Batson (Open) 6' 2"
Sub-Bantam Boys Melinda Smedley 23.41 Ryan Schmidt (Open) 6' 8"
Aaron Kunitomo 18.25 Angela Daigle 23.64  
Adam Lundblad 19.22 Nakia Johnson 25.42 Long Jump
Zachary Yanagihara 20.94 Tonette Dyer 25.44 Jasmin Silva (SBG) 3' 8 1/2"
Daniel Shaw 23.26 Kazue Kakinuma 25.46 Julia Shaw (SBG) 7' 5"
Sheyne Anderson 25.59   Carly Wright (SBG) 7' 6 1/2"
  Olympic Development Men Nicholina Tompkins (SBG) 6' 2"
Bantam Girls Kazuhiro Takahashi 20.52 Sheyne Anderson (SBB) 4' 11 1/24
Ayesha Pladera 16.26 Gerald Williams 21.14 Daniel Shaw (SBB) 5'
Leah Paul 18.1 Mike Mitchell 21.21 Aaron Kunitomo (SBB) 7' 9 1/2"
  Rod Tolbert 21.48 Leah Paul (BG) 7' 8"
Bantam Boys Andrew Reyes 21.57 Ayesha Anderson (BG) 8' 7 1/2"
Nicholas Lopes 16.21 Brad Somera 22.67 Ryan Leonardo (BB) 7' 6"
Alex Wright NT Matt Linder 23.05 Andrew Kunitomo (BB) 8' 1/2"
Ryan Leonardo NT   Nicholas Lopes (BB) 8' 10"
Andrew Kunitomo NT 400m Alex Wright (BB) 9' 1 3/4"
  Sub-Bantam / Midget Boys / Girls Zsalei Kamaka (MG) 10' 3"
Midget Girls Kyle Allen (MB) 1:09.03 Taira Maxaila (MG) 12' 2 1/2"
Raelyn Teanio 14.06 Raelyn Teanio (MG) 1:13.82 Chasity Kalua (MG) 12' 2 1/2"
Zsalei Kamaka 14.65 Taira Maxaila (MG) 1:14.44 Hank Dorrance (MB) 11' 5"
Chasity Kalua 14.92 Hank Dorrance (MB) 1:19.16 Justin Flores (MB) 11' 5 1/2"
Taira Maxaila 15.09 Adam Lundblad (SBB) 1:34.44 Sausi McShane (MB) 11' 10"
Kelsie Kanehailua 16.39 Ayesha Pladera (BG) 1:35.63 Kekoa Mountcastle (MB) 14' 2 1/2"
Irae Kong 17.47 Ryan Leonardo (BB) 1:36.21 Tara Apo (YG) 11' 4 1/4"
  Garrett Aguada (BB) 1:36.39 Jill Uehara (YG) 12' 3/4"
Midget Boys   Danielle Gosiaco (YG) 12' 5"
Kekoa Mountcastle 13.44 Youth Girls Erin Wooldridge (YG) 14' 4"
Sausi McShane 14.29 June Ann Lusk 1:09.15 Tiara Dole (YG) 15' 1"
Billy Pacheco 14.61 Danielle Gosiaco 1:09.96 Ryan Allen (YB) 11' 3 3/4"
Kyle Allen 14.89 Carmen Cruz 1:13.97 Thomas Mattias (YB) 12' 5 1/4"
Justin Flores 15.17 Jill Uehara 1:15.06 Ethan Higa (YB) 13' 9 3/4"
Hank Dorrance 15.34 Tiare Siobal 1:16.48 Jason Bisera (YB) 14' 9 3/4"
Kamaki Maluo-Huber 15.6 Stella Dorrance 1:21.19  
    Open
Youth Girls Youth Boys Lisa Domico 18' 2 1/2"
Erin Wooldridge 13.17 Chris Dela Cruz 58.21 Joni David 20' 1/2"
Tiara Dole 13.42 Jensen Somera 1:00.03 Philip Fernandez 21' 5 1/4"
June Ann Lusk 13.58 Jason Bisera 1:02.22 Scott Robinson 21' 7 1/4"
Danielle Gosiaco 13.77 Jansen Balberdi 1:09.59 Ryand Schmidt 23' 8 3/4"
Tiare Siobal 14.52 Sen Katsu Takata 1:13.25  
Leilani Viscesio 14.69 Lee Cabacungan 1:15.35 Pole Vault
Stella Dorrance 15.41 Shane Larson 1:15.44 Open / Olympic Development
    Maile Higa (YW) 9'
Youth Boys Intermediate / Young Men Fumiaki Kobayashi 17'
Jensen Somera 12.03 Matt Linder 51.95 Jun Imai 17'
Chris Dela Cruz 12.63 Jamaal Rivers 54.03 Manabu Yokohama 17' 6"
Jonathan Miyamoto 12.95    
Jansen Balberdi 13.38 Olympic Development Women Shot Put
Isaac Saffery 14.07 Nakia Johnson 55.8 Kamaki Maluo-Huber (MB) 12' 11"
Shane Larson 14.3 Shelley Groupe 56.79 Ross Bisera (MB) 19' 5"
Lee Cabacungan 14.87 Jini Hogg 1:00.57 Irae Kong (MG) 16' 7 1/2"
  Tonette Dyer 1:08.21 Fale Salanoa (MG) 22' 2"
Open Men   Danci Williams (YG) 30' 9 1/2"
Walter Fune 11.15 800m Brandon Aviento (YB) 19' 1"
Phillip Fernandez 11.48 Bantam / Midget Boys / Girls Penisoni Tuifua (YB) 27' 4"
Max Peterson 12.89 Kyle Allen (MB) 2:34 Max Peterson (IB) 27' 5"
  Lea Lundblad (BG) 3:12  
Olympic Development Women Andrew Yamamoto (BB) 3:24 Discus
Angela Williams 10.93 Kamaki Maluo-Huber (MB) 3:46 Irae Kong (MG) 40' 8 1/2"
Angela Daigle 11.08   Fale Salanoa (MG) 72' 3 1/2"
Candace Young 11.17 Youth Girls Danci Williams (YG) 75' 7"
Melinda Smedley 11.5 Erin Wooldridge 2:48.36 Brandon Aviento (YB) 43' 2 1/2"
Lisa Domico 12.26 Leilani Visesio 2:54.31 Penisoni Tuifua (YB) 59' 4"
  June Ann Lusk 3:00.57 Max Peterson (IB) 66' 6"
Olympic Development Men Kimmi Losano 3:25.38 Matt Linder (YM) 78' 6"
Gerald Williams 10.07 Phina Losano 3:29.22 Jamaal Rivers (YM) 83' 1"
Mike Mitchell 10.2   Brad Somera (YM) 87' 4"
Rod Tolbert 10.37 Youth Boys Ryan Cerizo (YM) 106' 7"
Andrew Reyes 10.64 Nick Jachowski 2:13.7  
Brad Somera 11.25 Chris Dela Cruz 2:14.0 Javelin
Matt Linder 11.38 Danny Jachowski 2:22.8 Alex Wright (BB) 34' 7"
  Ethan Higa 2:36.1 Irae Kong (MG) 37' 9"
200m Lee Cabacungan 2:45.2 Fale Salanoa (MG) 52' 8"
Sub-Bantam Girls / Boys Sen Katsu Takata 2:53.3 Zsalei Kamaka (MG) 60' 8"
Aaron Kunitomo 42.42 Thomas Matias 2:58.2 Kamaki Maluo-Huber (MB) 41' 5"
Nicholina Tompkins 43.48 Garrett Aguada 3:20.3 Ross Bisera (MB) 48' 6"
Zachary Yanagihara 44.01   Jill Uehara (YG) 41' 9"
Julia Shaw 46.41 1500m Tara Apo (YG) 47' 9"
Carly Wright 47.29 Bantam / Intermediate / Open Danci Williams (YG) 52' 4"
Daniel Shaw 51.3 Nick Jachowski 4:46.08 Tiara Dole (YG) 72' 11"
  Mike Lundblad 4:48.32 Brandon Aviento (YB) 42' 10"
Bantam Girls / Boys Danny Jachowski 5:18.01 Jonathan Miyamoto (YB) 62' 11"
Ayesha Pladera 36.68 Cyrus Schultz 5:32.59 Ethan Higa (YB) 66' 8"
Leah Paul 37.5 Kyle Allen 5:35.25 Penisoni Tuifua (YB) 76' 3"
Garrett Aguada 37.91 Tiare Siobal 6:24.26 Max Peterson (IB) 81' 10"
Nicholas Lopes 40.21 Lee Cabacungan 7:03.17 Maile Higa (YW) 72' 10"
Ryan Leonardo 41.8 Kimmi Losano 7:20.04 Kaleo Eldredge (YW) 87' 10"
Andrew Kunitomo 43.89 Leilani Visesio 7:20.33 Julie Kimoto (Open) 77' 10"
Alex Wright 43.96 Phina Losano 7:28.19  
  Andrew Yamamoto 7:33.98  
Midget Girls    
Raelyn Teanio 29.78    
Taira Maxaila 31.16    
Chasity Kalua 31.6    
Zsalei Kamaka 31.95    
Kelsie Kanehailua 35.31    
Irae Kong 37.82    

 

Home | Track & Field | Cross Country | Youth Running Events | Links

This site was last updated 04/20/03